Close

Blisko

od 16 lat
Belgia, Holandia, Francja
2022
105’

francuski, napisy pl

Seanse
02.10 18:00 W kinie Multikino sala 4

13-letni Léo i Rémi są nierozłączni. Towarzyszą sobie zarówno w ważnych życiowych wydarzeniach, jak i na co dzień. Wydawać by się mogło, że ich przyjaźni nic nie jest w stanie zagrozić. Jednak zawiść innych, pojawiające się plotki i typowe dla wieku dojrzewania zagubienie w świecie sprawiają, że w pewnym momencie Léo zaczyna oddalać się od swojego przyjaciela.

Film nagrodzony Grand Prix na tegorocznym festiwalu filmowym w Cannes.

treści wrażliwe: samobójstwo

REZERWACJA BILETÓW DLA GRUP: http://2022.alekino.com/formularz-rezerwacji/

Panorama młodych

Lukas Dhont

Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Gandawie. Jego filmy krótkometrażowe zdobywały nagrody na wielu festiwalach filmowych (np. w rodzinnej Gandawie czy Leuven). Tworzy także teledyski. „Girl”, jego pełnometrażowy debiut, nagrodzono m.in. Złotą Kamerą na MFF w Cannes.

Trailer

Nagrody

Grand Prix na festiwalu filmowym w Cannes 2022

Filmoznawca poleca

Blisko”, reż. Lukas Dhont (Belgia, Holandia, Francja 2022). Drugi film pełnometrażowy młodego belgijskiego twórcy, równie dobrze przyjęty jak jego debiutanckie arcydzieło, „Girl” (2018), opowiadający o transgenderowej nastolatce urodzonej w ciele chłopca. Tym razem Dhont skupia się na 13-letnich chłopakach, których łączy przyjaźń tak intensywna, że budzi podejrzenia co do jej charakteru. W nowym utworze Belg wydaje się postępować jeszcze radykalniej niż w „Girl”, budując opowieść na płaszczyźnie przede wszystkim spojrzeń, grymasów twarzy, emocji „ucieleśnionych”, widzianych z (super)bliska. To, co się kłębi w umysłach i sercach młodych bohaterów, jest nieuchwytne dla rodziny, szkoły, instytucji społecznych. Tajemnica ich uczucia (tak, przyjaźń jest uczuciem!) niepokoi, uwiera, nie pozwala się sklasyfikować. Dhont porzuca ostatecznie kino społeczne, psychologiczne, młodzieżowe, kierując się w stronę metafizyki, ale nie rezygnuje przy tym z języka sztuki zrozumiałego dla zwykłego widza.

Jacek Nowakowski