Vilde sind

Dzikie umysły

od 16 lat
Dania
2021
29’

duński, napisy pl

Seanse
03.10 19:30 Punkty zwrotne. Filmy krótkometrażowe Multikino sala 2
07.10 19:30 Punkty zwrotne. Filmy krótkometrażowe Multikino sala 2
02.12 08:00 Punkty zwrotne. Filmy krótkometrażowe Sala online 06

15-letni Daniel czuje się nieswojo wśród rówieśników. Chociaż próbuje się przystosować, marzy też o nowym początku w innym mieście. Dzięki mieszkającemu w stolicy ojcu jest to możliwe. Kiedy chłopak informuje swoją matkę o planach na przeprowadzkę, ta reaguje w niespodziewany sposób. Daniel musi zmierzyć się z decyzją, od której będą zależeć jego dalsze stosunki z rodzicami.

REZERWACJA BILETÓW DLA GRUP: http://2022.alekino.com/formularz-rezerwacji/

KONKURS

Hannah Elbke

Ukończyła duńską szkołę filmową Super16. Jej film dyplomowy „Dzikie umysły” zdobył Roberta, nagrodę Duńskiej Akademii Filmowej za najlepszy film krótkometrażowy – fabuła i animacja. Reżyserowała odcinki serialu telewizyjnego „Akavet” oraz była asystentką reżysera przy serialu Netfliksa „The Rain”. Jej krótki metraż „Bleed” był nominowany do Roberta w zeszłym roku.

Nagrody

Robert 2022 - nagroda Duńskiej Akademii Filmowej

Filmoznawca poleca

Punkty zwrotne. Filmy krótkometrażowe
W tym zestawie znalazły się cztery filmy aktorskie i jedna animacja.
Najdłuższy z nich, półgodzinne, duńskie Dzikie umysły (reż. Hannah Elbke) opowiada o nastolatku, który po ukończeniu szkoły musi podjąć najtrudniejszą decyzję w swoim życiu. Czy ma zostać z kochającą mocno, szalenie wręcz, ale zbyt niekonwencjonalnie i może niestabilną psychicznie matką, czy zamieszkać z ojcem? Dylemat godny nowego kina duńskiego, filmów, które nie idą na skróty w ukazywaniu trudności życiowych i psychologicznych, nie biorą jeńców w ukazywaniu słabości ludzkich oraz odnajdywaniu w nich piękna i, paradoksalnie, siły. Swobodnie przełamują kulturowe i obyczajowe tabu. „Dzikie umysły” są właśnie takie.

Jacek Nowakowski