Florian

Florian

od 16 lat
Szwecja
2021
15’

angielski, napisy pl

Seanse
03.10 19:30 Punkty zwrotne. Filmy krótkometrażowe Multikino sala 2
07.10 19:30 Punkty zwrotne. Filmy krótkometrażowe Multikino sala 2
02.12 08:00 Punkty zwrotne. Filmy krótkometrażowe Sala online 06

Florian jest młodym chłopcem, który ucieka przed przemocą diabolicznego ojczyma. Wraz ze swoim robotem Vinniem znajduje schronienie na łonie natury z dala od zdegenerowanej cywilizacji. Jest jednak coś, co nie daje mu spokoju i przyciąga go do rodzinnego domu...

treści wrażliwe: przemoc fizyczna

REZERWACJA BILETÓW DLA GRUP: http://2022.alekino.com/formularz-rezerwacji/

KONKURS

Gustav Bengtsson i David Bengtsson

Bracia, reżyserski duet tworzący filmy dramatyczne, które podważają teorie albo przyzwyczajenia zarówno na gruncie filozofii, jak i socjologii.

Filmoznawca poleca

Punkty zwrotne. Filmy krótkometrażowe
W tym zestawie znalazły się cztery filmy aktorskie i jedna animacja.
Ta ostatnia to szwedzki „Florian” (reż. Gustav i David Bengtsson), który w tytule ma imię nastoletniego bohatera. Utwór ten wymyka się jednoznacznym klasyfikacjom: po trosze jest antyutopią, filmem przygodowym i dramatem społeczno-psychologicznym. Świat przyszłości, manipulacje na umysłach obywateli, wszechobecna przemoc – trochę jak z twórczości Philipa K. Dicka. A zarazem – opowieść o odrzuceniu, życiu na marginesie i zemście na tych, którzy często zajmują miejsce ojców w naszych rodzinach, nie dbając o jej członków. „Florian” jest dziełem utalentowanych braci-filmowców, mających w dorobku zarówno animacje, jak i fabuły, krótkie i pełne metraże. Ich wyraziste kino niekiedy drażni widza przemocą czy opisem sadystycznych zachowań. Tu nie jest inaczej, ale film należy czytać raczej metaforycznie niż dosłownie.

Jacek Nowakowski