Severen pol

Biegun północny

od 16 lat
Macedonia
2021
15’

macedoński, napisy pl

Seanse
03.10 19:30 Punkty zwrotne. Filmy krótkometrażowe Multikino sala 2
07.10 19:30 Punkty zwrotne. Filmy krótkometrażowe Multikino sala 2
02.12 08:00 Punkty zwrotne. Filmy krótkometrażowe Sala online 06

Zamglone pole, zatłoczona szatnia - gdziekolwiek jest, Margo czuje się nieswojo. Może jeśli straci dziewictwo, w końcu odnajdzie swoje miejsce.

REZERWACJA BILETÓW DLA GRUP: http://2022.alekino.com/formularz-rezerwacji/

KONKURS

Marija Apcevska

Ma tytuł licencjata reżyserii FDA w Skopje oraz magistra produkcji filmowej i medialnej NYFA w Los Angeles. Jej krótkie metraże prezentowane były na festiwalach na całym świecie i wygrały kilka nagród. Jej najnowszy film „Biegun północny” miał premierę na festiwalu w Cannes w ramach selekcji filmów krótkometrażowych i znalazł się wśród zwycięskich projektów na European Short Pitch 2019.

Trailer

Filmoznawca poleca

Punkty zwrotne. Filmy krótkometrażowe

O wpływie presji rówieśniczej na decyzje podejmowane przez młodych opowiada „Północny biegun” (reż. Marija Apcevska), pierwszy film z Północnej Macedonii zakwalifikowany na Festiwal w Cannes w historii tego prestiżowego wydarzenia. Odwracają się tutaj standardowe role płciowe, do których przyzwyczaiły nas fabularne klisze. Główna bohaterka „pragnie bardziej” i pokłada nadmierne nadzieje dla ukonstytuowania swojej pozycji w grupie rówieśniczej w akcie utraty dziewictwa. Delikatna dziewczęcość aktorki mocno kontrastuje z surowym sposobem portretowania świata przedstawionego: spowity mgłą, sprawiający wrażenie nieprzyjaznego i niezwykle trudnego do nawigowania dla pozostawionej samej sobie młodzieży.

Franciszek Drąg