Vesper

Vesper

od 16 lat
Litwa, Francja, Belgia
2022
114’

angielski, napisy pl

Seanse
01.10 20:00 W kinie Multikino sala 2
06.10 19:30 W kinie Multikino sala 2

Po upadku ziemskiego ekosystemu Vesper, 13-letnia dziewczynka walcząca o przetrwanie ze swoim sparaliżowanym ojcem, spotyka Camelię, kobietę skrywającą tajemnicę, która może zmienić ich życie na zawsze. To zmusi Vesper do użycia swojego sprytu, mocnych stron i zdolności biohakerskich, by walczyć o nową przyszłość.

treści wrażliwe: przemoc fizyczna, przemoc psychiczna, śmierć bliskiej osoby

REZERWACJA BILETÓW DLA GRUP: http://2022.alekino.com/formularz-rezerwacji/

Panorama młodych

Kristina Boozyte i Bruno Samper

Rozpoczęli współpracę w 2007 r. przy współtworzeniu pierwszego filmu fabularnego Kristiny – thrillera psychologicznego „The Collectress”, który otrzymał Srebrnego Żurawia, litewską nagrodę dla najlepszego filmu (2008) i był prezentowany na ponad 30 międzynarodowych festiwalach filmowych. Drugi film fabularny twórców, dramat science-fiction „Znikające fale”, zdobył nagrodę Méliès d’Or dla najlepszego europejskiego filmu fantastycznego. Duet powraca z trzecim filmem – mroczną bajką „Vesper”.

Trailer

Filmoznawca poleca

Vesper”, reż. Kristina Buožytė i Bruno Samper (Litwa, Francja, Belgia, 2022). Mocny, wyrazisty i intrygujący wizualnie film postapokaliptyczny, który jest dziełem dwojga filmowców: reżyserki z Litwy i twórcy z Francji, współpracujących ze sobą od jakiegoś czasu, także przy pisaniu scenariuszy (np. do innego filmu SF, „Znikające fale”, 2012). W nowym dziele artystyczny duet przedstawia zarazem mroczną historię z ekologicznym przesłaniem i surwiwalową przygodę rozgrywającą się w trudnym świecie przyszłości, gdzie dominują biohaking i nowe, hybrydowe formy życia. Jedyną nadzieją jest nastolatka, której zadaniem jest odczarować świat powstały w konsekwencji grzechów ojców. Gęsta atmosfera i niezwykły kształt ekranowego uniwersum przypominają klasykę: powieść Briana W. Aldissa „Cieplarnia” (1962) czy film Alexa Garlanda „Anihilacja” (2018), zaś poziom realizacyjny nie odbiega od poziomu najlepszych w tej dziedzinie osiągnięć kina zachodniego.

Jacek Nowakowski