Aos dezasseis

Szesnastka

od 16 lat
Portugalia
2022
14’

portugalski, napisy pl

Seanse

Szkoła, skatepark i koncert. Sara właśnie skończyła 16 lat. Poprzez postać nastolatki reżyser tworzy pewnego rodzaju portret i poetycką ideę młodości. Okres poszukiwań tożsamości i zmagań został przedstawiony jako konieczny dla przetrwania i poczucia przynależności.

REZERWACJA BILETÓW DLA GRUP: http://2022.alekino.com/formularz-rezerwacji/

KONKURS

Carlos Lobo

Filmowiec, fotograf, muzyk, badacz i programista w dziedzinie fotografii, doktor nauk ścisłych i technologii sztuki. Profesor w Szkole Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Portugalii, pracownik naukowy Research Centre for Science and Technology of the Arts CITAR. Jako fotograf opublikował już kilka monografii, a jego twórczość prezentowana jest w licznych i prestiżowych kolekcjach fotografii. „Szesnastka” to jego pierwszy krótkometrażowy film fabularny.

Trailer

Filmoznawca poleca

O miłości i odwadze. Filmy krótkometrażowe
W zestawie znajdziemy sześć filmów: dwie animacje i cztery filmy aktorskie. Znajdują się tu: utwór o ekstrawaganckiej formie i kilka wyraziście odnoszących się do problematyki społeczno-psychologicznej, choć zrealizowanych bardziej tradycyjnie.
Portugalska Szesnastka” (reż. Carlos Lobo) mówi o poszukiwaniu swojej tożsamości w tym wieku. Jak przejść z pozycji obserwatorki innych osób do zaangażowania? Jak się określić zewnętrznie, fizycznie, czego słuchać, jak spędzać wolny czas? Wreszcie kogo wybrać na partnera, jaka płeć jest nam bliska – na te wszystkie pytania nie ma gotowej, łatwej odpowiedzi w płynnej rzeczywistości, której wpływ na młodą osobę wręcz modelowo pokazuje reżyser filmu.

Jacek Nowakowski