My Small Land

Moja mała ojczyzna

od 16 lat
Japonia, Francja
2022
114’

japoński, turecki, kurdyjski, napisy pl

Seanse
03.10 19:30 W kinie Multikino sala 3
06.10 19:30 W kinie Multikino sala 3

Jak będąc nastoletnią uchodźczynią, odnaleźć swoją tożsamość? Jak bez lęku nawiązywać przyjaźnie? O tym opowiada film ukazujący wrażliwą, ambitną 17-letnią Saryaję, Kurdyjkę mieszkającą w Japonii z ojcem i rodzeństwem. W dniu, w którym ich wniosek o przyznanie statusu uchodźcy zostaje odrzucony, życie rodziny zaczyna się rozpadać. Bez prawnego przyzwolenia na pozostanie w Japonii Sarya traci możliwość pracy, studiowania czy spotykania się z przyjaciółką w Tokio. Powstały w oparciu o serię wywiadów i skrupulatny research film to debiut Emmy Kawawady.

treści wrażliwe: doświadczenie uchodźcze, tęsknota za rodzicem

REZERWACJA BILETÓW DLA GRUP: http://2022.alekino.com/formularz-rezerwacji/

KONKURS

Emma Kawawada

Ukończyła Uniwersytet Waseda (sztuki teatralne i filmowe). Jej etiuda studencka „Circle” zdobyła główną nagrodę na Waseda Film Festival i Tokyo Student Film Festival. Pracowała m.in. jako asystentka reżyserów: Hirokazu Koreedy i Nanako Hirose. Reżyserka kilku odcinków serialu „Kyo-no, Akinai”. Jej debiutancki film „Moja mała ojczyzna” otrzymał II nagrodę Amnesty International Film Award na Berlinale 2022.

Trailer

Nagrody

II nagroda Amnesty International Film Award na Berlinale 2022

Filmoznawca poleca

„My Small Land”, reż. Emma Kawawada (Japonia, 2022). Debiut japońskiej reżyserki, pracującej w firmie produkcyjnej Bun-buku, założonej przez słynnego autora kina autorskiego, Koreedę Hirokazu. Aby lepiej pojąć ekranową historię nastolatki i jej rodziny z Kurdystanu, którzy na różne sposoby znajdują azyl w Japonii, warto wiedzieć m.in. o tym, że nie jest to zbyt gościnny kraj dla uchodźców i migrantów oraz że rocznie rozpatruje pozytywnie tylko kilkadziesiąt wniosków z tysięcy złożonych (co ciekawe, w Japonii nowy dom znalazło ok. 2000 Kurdów). Film pokazuje w empatyczny i dramatyczny zarazem sposób, jak trudno odnaleźć się w nowych, zupełnie odmiennych realiach i jak bardzo zależy to od pokolenia, do którego się przynależy. „My Small Land” to dobry przykład najnowszego kina japońskiego, w którym problemy społeczne są na pierwszym planie, choć często do ich przedstawienia twórcy angażują gwiazdy mediów, takie jak np. znaną irańsko-japońską modelkę, Linę Arashi.

Jacek Nowakowski