The Sausage Run

Bieg po kiełbasę

od 14 lat
Niemcy
2021
10’

bezdialogowy

Seanse
03.10 17:00 Bieg z przeszkodami. Filmy krótkometrażowe Multikino sala 2
05.10 17:00 Bieg z przeszkodami. Filmy krótkometrażowe Multikino sala 3

Film oparty na motywach bajki „Czerwony Kapturek”. W tej wersji zamienione zostały role ludzi i zwierząt. Czerwony Kapturek jest barankiem, a w rolę złego wilka wciela się człowiek: rzeźnik opętany obsesją produkowania kiełbasy.

REZERWACJA BILETÓW DLA GRUP: http://2022.alekino.com/formularz-rezerwacji/

KONKURS

Thomas Stellmach

Reżyser, producent i autor krótkometrażowych filmów animowanych. Wśród 100 międzynarodowych nagród za jego niezależne produkcje jest również Oscar (1997) za film „Quest”. Z kolei „Bieg po kiełbasę” zdobył już kilka międzynarodowych nagród, w tym Grand Prix – The Golden Kuker Award w Sofii na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych (2022), Animation Award jako najlepszy storyteller na Mediawave Festival na Węgrzech (2022), drugą nagrodę za animację w konkursie Ateńskiego Festiwalu Animacji (2022) i in.

Trailer

Nagrody

Grand Prix – The Golden Kuker Award w Sofii na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych (2022)
Animation Award jako najlepszy storyteller na Mediawave Festival na Węgrzech (2022)
2. nagroda za animację w konkursie Ateńskiego Festiwalu Animacji (2022)

Filmoznawca poleca

Bieg z przeszkodami. Filmy krótkometrażowe
W zestawie znajdziemy sześć filmów: trzy aktorskie i trzy animacje.
W belgijsko-niemieckiej animacji „Bieg po kiełbasę” Thomas Stellmach z małą scenariuszową pomocą swego mentora, słynnego reżysera Paula Driessena, sięga po baśń braci Grimm „Czerwony kapturek”. Zmienia jednak jej figury i wymowę, za bohaterów obierając antropomorficzne owieczki. Feeria, makabreska, czarna komedia, smutny film o zabijaniu i zjadaniu – wszystko to razem tworzy amalgamat komedii i grozy. Dodatkowy atut tej produkcji stanowi użyta technika: jeszcze dziewiętnastowieczny zootrop, który jeszcze przed wynalazkami Thomasa Edisona stwarzał i ukazywał iluzję ruchu przy pomocy obrotowego bębna i rysunkowych pasków. Całość smakuje więc nieco retro, ale przyswajane w dzieciństwie baśnie i bajki inaczej smakować nie mogą.

Jacek Nowakowski