Jag är Zlatan

Jestem Zlatan

od 14 lat
Szwecja, Dania
2021
100’

szwedzki, napisy pl

Seanse
03.10 17:00 W kinie Kino Pałacowe
04.10 17:00 W kinie Kino Pałacowe

Opowieść o dojrzewaniu piłkarza Zlatana Ibrahimovicia na przedmieściach Malmö. Dla urodzonego w rodzinie bałkańskich imigrantów chłopca piłka nożna była wybawieniem. Jego samodzielność i niezwykły talent rozkwitły wbrew wszelkim przeciwnościom, wynosząc go na szczyt międzynarodowego futbolu i dając mu kontrakty w najlepszych klubach piłkarskich (Ajax, Juventus, Inter Mediolan, Barcelona, Paris Saint-Germain i Manchester United).

REZERWACJA BILETÓW DLA GRUP: http://2022.alekino.com/formularz-rezerwacji/

Ale Kino! z Piłką

Jens Sjögren

Wyreżyserował setki humorystycznych i poruszających reklam, za które otrzymał Złote Jajko, Roy i Lwa w Cannes. Jego debiut fabularny „Good Luck. And Take Care of Each Other” (2012) zdobył nagrodę Rainera Wernera Fassbindera na MFF Mannheim-Heidelberg 2012. W 2017 r. reżyserował drugi sezon serialu telewizyjnego „Torpederna”, a w 2018 r. pierwsze dwa odcinki drugiego sezonu serialu kryminalnego „Before We Die”, który uznano za najlepszy szwedzki serial kryminalny w historii.

Trailer

Filmoznawca poleca

„I Am Zlatan”, reż. Jens Sjögren (Szwecja, Dania, Holandia, 2021). Drugi film fabularny w karierze reżysera, znanego także z wielu seriali TV, jest biografią słynnego szwedzkiego piłkarza z bośniacko-chorwackimi korzeniami. Zrealizowany na podstawie książki „Ja, Ibra” autorstwa samego Zlatana Ibrahimovicia oraz Davida Lagercrantza, dziennikarza, autora, który kontynuuje słynny cykl powieści „Millenium” nieżyjącego już Stiega Larssona, powstał „pod nadzorem” piłkarza, ale nie stara się upiększać czy wybielać życia gwiazdora. Chodzi przede wszystkim o pokazanie jego młodzieńczego, formującego okresu życia przyszłego mistrza. Obserwujemy Zlatana jako chłopca w dwóch okresach – jako jedenasto–trzynastolatka oraz siedemnasto–dwudziestoletniego młodzieńca. Trudne, biedne dzieciństwo wśród klasy pracującej na przedmieściach Malmö to jedno, ale istotniejsze jest w filmie to, jakie psychologiczne, wewnętrzne czynniki ukształtowały czarodzieja piłki nożnej. Widzimy więc wybuchowy temperament, świetny instynkt, pasję i talent dany od Boga (Natury?). Film nie ukrywa, że jego bohater to trochę bad boy, i to od najmłodszych lat, ale ukazuje też wewnętrzną motywację piłkarza: sukces jako swoistą zemstę na tych, którzy go skreślili.

Jacek Nowakowski