ﭬﺪﺣﺔ

Drugie życie

od 14 lat
Tunezja
2021
93’

arabski, napisy pl

Seanse
01.10 18:00 W kinie Multikino sala 2
02.10 18:00 W kinie Multikino sala 2

12-letni Gadeha ulega wypadkowi i od tej chwili jego życie całkowicie się zmienia. Wychowująca go samotnie matka nie jest w stanie pokryć kosztów leczenia. Opłaca je przypadkowo poznane w szpitalu małżeństwo. Po wyjściu ze szpitala chłopiec wraz z mamą przeprowadzają się do nowo poznanej rodziny, gdzie Gadeha zaprzyjaźnia się z Oussamem, ciężko chorym synem gospodarzy. Gdy Gadeha odkrywa powód, dla którego wraz z mamą przeprowadzili się do nowego domu, jest zdruzgotany.

To wciągająca i trzymająca w napięciu historia, poruszająca ważne kwestie społeczne i etyczne.

treści wrażliwe: choroba, kłamstwo, nierówności klasowe

REZERWACJA BILETÓW DLA GRUP: http://2022.alekino.com/formularz-rezerwacji/

KONKURS

Anis Lassoued

Uzyskał dyplom reżysera Institut Maghrébin de Cinéma w Tunisie i na Uniwersytecie Tor Vergata w Rzymie. Nakręcił kilka filmów dokumentalnych dla telewizji. Jego pierwszy krótki film fabularny „Saba Flouss” (2006) wyróżniono na licznych festiwalach na całym świecie, kolejny – „Sabbat El Aïd” (2012) – również spotkał się z dużym uznaniem. „Drugie życie” to jego pierwszy długi metraż. Obraz prezentowano na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych, gdzie zdobywał nagrody.

Trailer

Filmoznawca poleca

„A Second Life”, reż. Anis Lassoued (Tunezja, 2021). Pełnometrażowy debiut filmowca z Tunezji, kształcącego się jak większość twórców z Maghrebu nie tylko w kraju, ale i w Europie, w tym przypadku w Rzymie. Prezentowana przez niego historia jest prosta, ale ma swoje drugie dno i może być traktowana metaforycznie. W życiu codziennym głównego bohatera nie ma ojca, a co za tym idzie – pełnego spektrum postaw i zachowań, z których chłopak mógłby czerpać. Gdy przydarza mu się wypadek (nie zdradzając zbyt wiele z fabuły), zostaje oszukany. Lassoued w „Second Life” ukazuje, jak budowane na fundamencie rodzinnego kłamstwa życie staje się coraz bardziej bolesne i druzgocące. Ale jego film nie tylko opisuje sytuację psychologiczną i egzystencjalną bohatera – jest także wypowiedzią o charakterze społecznym: komentuje i wystawia negatywną ocenę procesom, jakie zachodzą współcześnie w tunezyjskim państwie, rozwarstwionym ekonomicznie i społecznie. Być może w wyniku arabskiej wiosny twórcy z Tunezji i innych krajów Maghrebu mogą poruszać drażliwe czy zakazane dotychczas tematy.

Jacek Nowakowski