Vlekkeloos

Bez śladu

od 14 lat
Holandia
2021
16’

niderlandzki, napisy pl

Seanse
03.10 17:00 Bieg z przeszkodami. Filmy krótkometrażowe Multikino sala 2
05.10 17:00 Bieg z przeszkodami. Filmy krótkometrażowe Multikino sala 3

Kiedy 15-letnia Ruby dostaje okresu, nie chce prosić matki o kupienie jej produktów higienicznych, bo zdaje sobie sprawę z trudnej sytuacji finansowej w domu. Nie chcąc być dla nikogo ciężarem, stara się poradzić sobie sama.

treści wrażliwe: nierówności klasowe

REZERWACJA BILETÓW DLA GRUP: http://2022.alekino.com/formularz-rezerwacji/

KONKURS

Emma Branderhorst

Absolwentka reżyserii na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Utrechcie. Wielokrotnie pracowała jako asystentka reżysera przy większych holenderskich produkcjach filmowych, a od kilku lat jest reżyserką castingów. Jej film krótkometrażowy „Onderhuids” („Under the Skin”) miał międzynarodową premierę podczas Berlinale Generation 2020 i zdobył nagrodę Wildcard na Holenderskim Festiwalu Filmowym.

Trailer

Filmoznawca poleca

Bieg z przeszkodami. Filmy krótkometrażowe
W zestawie znajdziemy sześć filmów: trzy aktorskie i trzy animacje.
Holenderski „Bez śladu” (reż. Emma Brandenhorst) to nie tylko realistyczna, ale miejscami wręcz naturalistyczna historia o biednych i wykluczonych żyjących nawet w tak ekonomicznie rozwiniętym kraju. Zarazem jest to mocny głos, może nawet manifest kobiecej troski o nich – takich jak nastoletnia bohaterka – których rodziny muszą korzystać z pomocy społecznej. Kwestia zakupu tak, wydawałoby się, banalnego środka higieny, jakim są tampony, urasta do życiowego dylematu finansowego, a niekiedy – w konsekwencji – do katastrofy towarzyskiej i zawstydzenia.

Jacek Nowakowski