Goodbye, DonGlees!

Żegnaj, DonGlees!

od 14 lat
Japonia
2022
95’

japoński, napisy pl

Seanse
01.10 18:00 W kinie Multikino sala 3
06.10 17:00 W kinie Multikino sala 3

Roma, młody chłopak mieszkający na wsi, i jego przyjaciel z dzieciństwa Toto nazywają siebie DonGlees. Każdego lata biorą udział w pokazie sztucznych ogni. W ostatnie spędzane wspólnie wakacje wpadają na pomysł sfilmowania pokazu dronem, w czym pomóc im może nowopoznany chłopak o imieniu Drop. Jednak tego lata nic nie idzie po ich myśli: fajerwerki nie działają, a wiatr porywa dron. W tym samym czasie wybucha pożar lasu, o którego przyczynę wszyscy oskarżają DonGlees. Roma, Toto i Drop wyruszają na poszukiwanie drona, aby udowodnić swoją niewinność.

Film miał swoją światową premierę w konkursie Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy.

treści wrażliwe: choroba

REZERWACJA BILETÓW DLA GRUP: http://2022.alekino.com/formularz-rezerwacji/

KONKURS / Ludzie dla ludzi

Atsuko Ishizuka

Wiele filmów nakręciła już podczas studiów na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Aichi. Dołączyła do uznanego studia Madhouse w 2004 r. i pracowała jako asystentka produkcji, podejmując swoją pierwszą pracę jako reżyserka teledysku Tsuki no Waltz (The Moon Waltz) w programie telewizji NHK Minna no Uta (Everyone’s Songs). Reżyserowała również m.in. seriale telewizyjne, swój pierwszy film kinowy „No Game, No Life: Zero” (2017) i pełnometrażowy, autorski serial animowany „A Place Further than the Universe” (2018).

Trailer

Filmoznawca poleca

„Goodbye, DonGlees!”, reż. Atsuko Ishizuka (Japonia, 2022). Pełnometrażowe anime w dorobku młodej reżyserki, pracującej dotąd przede wszystkim dla telewizji. Film Ishizuki to bardzo udana historia o dojrzewaniu, skupiająca się na wartości przyjaźni, celebrująca życie samo w sobie, a także odwagę, skłonność do przygód i chęć poszukiwania nowych doświadczeń. Całość umieszczona w scenerii lata, ulubionej porze roku artystów opowiadających o zmianach, jakie zachodzą w egzystencji i osobowości młodych ludzi. Zresztą jeśli szukać bliźniaczego, tyle że aktorskiego filmu na podobny temat, warto sobie przypomnieć znanych m.in. z naszego festiwalu „Królów lata” (2013) Jordana Vogta-Robertsa. „Goodbye, DonGlees!” ma swój dodatkowy, wizualny atut: na tle produkcji anime jego stronę plastyczną cechuje daleko posunięty fotorealizm, bardzo trudny do osiągnięcia w tej specyficznej poetyce. Widz, który nie przepada za estetyką przeciętnych produkcji anime, może liczyć w tym przypadku na dodatkowe doznania wizualne, wzmacniające walory tej historii o przyjaźni i skarbach, także tych wewnętrznych.

Jacek Nowakowski