Young

Young

od 18 lat
Dania
2021
23’

duński, napisy pl

Seanse

Po odkryciu plotki na swój temat Pernille zgadza się na konfrontację z dziewczyną podejrzaną o jej rozpuszczenie. Sytuacja jednak szybko się zaognia i bohaterka czuje się zmuszona do podjęcia działań, których nie można cofnąć.

treści wrażliwe: przemoc fizyczna, przemoc psychiczna

REZERWACJA BILETÓW DLA GRUP: http://2022.alekino.com/formularz-rezerwacji/

KONKURS

Kristian Håskjold

Ukończył reżyserię w duńskiej niezależnej szkole filmowej Super16 krótkim metrażem „Young”. Jego filmy były pokazywane na ponad 100 festiwalach i zdobyły 20 nagród. „Foever Now” otrzymał 12 nagród, w tym Grand Jury Award za najlepszy fabularny film krótkometrażowy na SXSW w 2017 r. „A Worthy Man” zdobył 5 nagród, w tym nagrodę jury za najlepszy europejski krótki metraż na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Leuven.

Filmoznawca poleca

Poza strefą komfortu. Filmy krótkometrażowe
Zestaw składa się z sześciu filmów – jednej animacji i pięciu aktorskich fabuł.
Najdłuższy w tej grupie, bo dwudziestotrzyminutowy jest duński Young w reżyserii Kristiana Håskjolda, norwesko-duńskiego twórcy, który zrobił ten film dla słynnej Zentropy, studia zajmującego się zwykle tematami kontrowersyjnymi i transgresyjnymi, ukazanymi bez ogródek. Tym razem chodzi o reakcję na plotki: odpowiedzią jest skrajna przemoc psychiczna, wręcz eskalująca do fizycznej, nad którą młodym bohaterkom trudno zapanować. Uzależnienie od opinii innych na nasz temat, pozostawanie w kręgu stereotypów, trudność w znalezieniu własnej drogi mogą sprawić, że nie wiemy, czy jeszcze odpowiadamy za własne czyny, czy rządzą nami już tylko resentymenty. Mocne i uniwersalne kino.

Jacek Nowakowski