Morning Grass

Poranna łąka

od 18 lat
Holandia, Ukraina
2021
4’

angielski, napisy pl

Seanse

Młody Yacob, rozmyślając – aż zanadto – nad tym, co przyniesie przyszłość, w letni dzień spotyka na polach ducha. Ten odkrywa przed chłopakiem strumień jego przyszłego życia, pokazując, że życie Yacoba będzie nadzwyczaj piękne.

REZERWACJA BILETÓW DLA GRUP: http://2022.alekino.com/formularz-rezerwacji/

KONKURS

Alina Milkina

Ukraińska reżyserka i animatorka. Dorastając we wschodniej Ukrainie, oglądała dużo animacji ZSRR, co wpłynęło na jej przyszły styl. Ukończyła Akademię Minerva w Groningen ze specjalizacją z technik wklęsłodruku, gdzie zaczęła eksperymentować z animacją analogową. Tytuł magistra animacji uzyskała w AKV St. Joost in ’s-Hertogenbosch. Po kilku latach pracy w holenderskim przemyśle filmowym wróciła do niezależnego kręcenia filmów.

Trailer

Filmoznawca poleca

Poza strefą komfortu. Filmy krótkometrażowe
Zestaw składa się z sześciu filmów – jednej animacji i pięciu aktorskich fabuł.
Jedyną animacją w zestawie jest holendersko-ukraińska Poranna łąka (reż. Alina Milkina), w której animatorka odwołuje się do swoich wschodnioeuropejskich korzeni (w wieku 18 lat wyjechała z Ukrainy studiować w Holandii) i przywołując na ekranie postać ducha, zapewne z lokalnego folkloru. Ale opowiedziana historia jest zarazem uniwersalna: chłopakowi dzięki spotkaniu z nieziemską (może pozornie) istotą dane jest zobaczyć sporo ze swojej potencjalnej przyszłości. Płynność i elegancja animacji ujawniają także zmienność i piękno świata, a zarazem jego filary metafizyczne. Jednocześnie bardzo ludzkie, poddane upływowi czasu. Cztery minuty skondensowanego, chwytającego za gardło wzruszenia i zadumy.

Jacek Nowakowski