Fantasma Neon

Neonowy fantom

od 18 lat
Brazylia
2021
20’

brazylijski, napisy pl

Seanse

Dostawca jedzenia João marzy o zamianie swojego roweru na motocykl, aby mógł pracować jeszcze wydajniej i więcej zarabiać. Ponieważ w filmach muzycznych marzenia łatwo się spełniają, stara się tak sobie wyobrażać swoje życie. Niestety rzeczywistość to nie sen i, zwłaszcza podczas pandemii, nie jest baśniowa.

REZERWACJA BILETÓW DLA GRUP: http://2022.alekino.com/formularz-rezerwacji/

KONKURS

Leonardo Martinelli

Filmowiec, magister komunikacji społecznej na PUC-Rio. Jego filmy były pokazywane na ponad 300 festiwalach filmowych na całym świecie. Krytycy filmowi uznali go za jednego z 10 najlepszych nowych filmowców brazylijskich w plebiscycie „Papo de Cinema”. W 2021 r. jego „Neonowy fantom” zdobył Złotego Lamparta dla najlepszego międzynarodowego filmu krótkometrażowego na Festiwalu Filmowym w Locarno.

Trailer

Nagrody

Złoty Lampart 2021 dla najlepszego międzynarodowego filmu krótkometrażowego na Festiwalu Filmowym w Locarno.

Filmoznawca poleca

Poza strefą komfortu. Filmy krótkometrażowe
Zestaw składa się z sześciu filmów – jednej animacji i pięciu aktorskich fabuł.
Niezwykle oryginalny i przede wszystkim zaskakujący kształt ma dość długa, dwudziestominutowa fabuła z Brazylii – Neonowy fantom Leonarda Martinelliego. To nowy twórca krótkich animacji i dokumentów z tego kraju, który w swoim filmie portretuje klasę (ciężko) pracującą, a może i wręcz wykorzystywaną – ulicznych dostawców przemieszczających się po mieście zwykle rowerami. Zaskakuje wspomniana forma – bohater opowiada o sobie i swoim małym świecie w konwencji musicalowej, tańczy się tu i śpiewa w rytm nowej muzyki brazylijskiej. Warto wskazać odniesienie pełnometrażowe dla tego filmu – z pewnością mogą to być nowi „Nędznicy” (2019) w reżyserii Ladja Ly. Oba filmy są społecznie i estetycznie „zbuntowane”.

Jacek Nowakowski