L’Air de rien

Ucieczka

od 14 lat
Francja
2022
14’

francuski, napisy pl

Seanse
03.10 17:00 Bieg z przeszkodami. Filmy krótkometrażowe Multikino sala 2
05.10 17:00 Bieg z przeszkodami. Filmy krótkometrażowe Multikino sala 3

Życie starego człowieka w sanatorium wywróciło się do góry nogami, gdy przybyła mewa, którą delikatnie oswaja. W dniu, w którym zostaje ranna, mężczyzna opiekuje się nią i odzyskuje na chwilę duszę dziecka.

REZERWACJA BILETÓW DLA GRUP: http://2022.alekino.com/formularz-rezerwacji/

KONKURS

Gabriel Hénot-Lefèvre

Po pracy w wydawnictwie młodzieżowym specjalizuje się w animacji, inscenizacji i projektowaniu graficznym. Realizuje kilka projektów z zakresu animacji (seriale, filmy krótko- i długometrażowe). Promuje twórców swojego regionu w stowarzyszeniu Valence ton Pitch. Jest również współzarządzającym i współtwórcą stowarzyszeń działających na rzecz animacji: AGrAF i Noranim.

Trailer

Filmoznawca poleca

Bieg z przeszkodami. Filmy krótkometrażowe
W zestawie znajdziemy sześć filmów: trzy aktorskie i trzy animacje.
W arcydziele Ucieczka (reż. Gabriel Hénot Lefėvre) ze słynnego francuskiego studia filmów animowanych Folimage, drugim utworze (po „Neverdie”, 2017), w pastelowej, delikatnej tonacji kolorystycznej i przy pomocy miękkiej grafiki jego twórca opowiada historię starszego pana. W nadmorskim sanatorium (domu spokojnej starości?) bohater za sprawą mewy, którą ratuje z opresji, przenosi się na moment do czasów dzieciństwa. Starość i młodość, poszukiwanie spełnienia i straconego czasu, drobne gesty, które mogą zmienić perspektywę całego życia – w „Ucieczce” mieści się cały świat. Marcel Proust z pewnością by się zachwycił. Tak samo jak jego czytelnicy, choć nie tylko oni…

Jacek Nowakowski