Sierra

Sierra

od 14 lat
Estonia
2022
16’

bezdialogowy

Seanse
01.10 16:00 We władzy ojca. Filmy krótkometrażowe Multikino sala 4
04.10 17:00 We władzy ojca. Filmy krótkometrażowe Multikino sala 3
01.12 08:00 We władzy ojca. Filmy krótkometrażowe Sala online 04

Ojciec i syn przegrywają wyścig samochodowy. Aby zwyciężyć, chłopak zamienia się w oponę samochodową. Luźno inspirowany dzieciństwem „Sierra” wciąga nas w surrealistyczny świat wyścigów samochodowych.

REZERWACJA BILETÓW DLA GRUP: http://2022.alekino.com/formularz-rezerwacji/

KONKURS

Sander Joon

Wykorzystuje animację do tworzenia surrealistycznych światów z odrobiną humoru. Jego filmy były prezentowane na festiwalach animacji w Annecy, Lipsku, Ottawie, na GLAS i in. Wykłada animację w Estońskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie uzyskał tytuł magistra animacji. Jego poprzedni film krótkometrażowy, „Sounds Good” (2018), zdobył nagrody na ITFS w Stuttgarcie, Fredrikstad, SUPERTOON i PÖFF Shorts.

Trailer

Filmoznawca poleca

We władzy ojca. Filmy krótkometrażowe
W tym zestawie znajdziemy pięć filmów, jedną animację i cztery aktorskie fabuły. Jeśli szukać dla nich wspólnego mianownika, to jest nim relacja: dziecko/nastolatek – rodzic/dorosły, często wyrażana poprzez nieobecność lub trudność w relacji z bliskim dorosłym, najczęściej z ojcem.
W estońskiej animacji „Sierra” (reż. Sander Joon) otrzymujemy 16 minut pozornie purnonsensowego obrazu rzeczywistości, którą rządzi kontrolowane szaleństwo ojca, mechanika, a przede wszystkim kierowcy wyścigowego, wprowadzającego w swój świat kilkuletnie dziecko. Pierwsze zawody to brawurowy pokaz wspólnej jazdy, która zamienia się w cyrkową feerię zmieniających się form, kształtów i przeistoczeń. „Sierra”, piąta animacja Joona, potwierdza ciągłą żywotność estońskiej szkoły animacji, korzystając z konwencji czarnej komedii do zobrazowania specyficznej, odchodzącej już w przeszłość męskości.

Jacek Nowakowski