Frisørsalongen på Frydenlund

Salon fryzjerski Frydenlund

od 14 lat
Norwegia, Belgia
2021
13’

norweski, napisy pl

Seanse
03.10 17:00 Bieg z przeszkodami. Filmy krótkometrażowe Multikino sala 2
05.10 17:00 Bieg z przeszkodami. Filmy krótkometrażowe Multikino sala 3

Historia II wojny światowej koncentrująca się na włosach, a nie wojennych bohaterach. Pięcioro rodzeństwa i ich salon fryzjerski dają kobietom z norweskiego Narwiku poczucie normalności pośród wojennego szaleństwa i rozpaczy.

treści wrażliwe: wojna

REZERWACJA BILETÓW DLA GRUP: http://2022.alekino.com/formularz-rezerwacji/

KONKURS

Hanne Berkaak

Ilustratorka i reżyserka. Ma tytuły magistra komunikacji wizualnej (Royal College of Art w Londynie) i licencjata animacji (Parsons School of Design w Nowym Jorku). Dzięki lapońskim korzeniom i dzieciństwu spędzonemu w podróży rozwinęła talent do opowiadania historii z nieoczekiwanych perspektyw.

Trailer

Filmoznawca poleca

Bieg z przeszkodami. Filmy krótkometrażowe
W zestawie znajdziemy sześć filmów: trzy aktorskie i trzy animacje.
Animacja z Norwegii (powstała w koprodukcji z Belgią) Salon fryzjerski Frydenlund (reż. Hanne Berkaak) odwołuje się do historii nie tylko skandynawskiego kraju, ale także Europy i świata. W swoim drugim filmie norweska animatorka i ilustratorka powróciła do tematu II wojny światowej i agresji hitlerowskich Niemiec na jej ojczyznę. Opowieść o nastolatce, która składa dokumenty na studia w Oslo, ale wielka historia zmusza ją do pracy w tytułowym salonie, w czasie kilkunastu minut prezentuje jeszcze raz losy młodego pokolenia zmuszonego do rewizji swoich życiowych planów. Konspiracja, dramat śmierci, codzienna groza, ale i praca wbrew okolicznościom – film Berkaak sumuje te wątki z polotem godnym epickiego kina, zachowując przy tym jego intymny wymiar.

Jacek Nowakowski