Noor

Noor

od 14 lat
Holandia
2022
16’

niderlandzki, napisy pl

Seanse
01.10 16:00 We władzy ojca. Filmy krótkometrażowe Multikino sala 4
04.10 17:00 We władzy ojca. Filmy krótkometrażowe Multikino sala 3
01.12 08:00 We władzy ojca. Filmy krótkometrażowe Sala online 04

Noor jedzie z matką na rodzinne spotkanie. Muszą pożegnać się z kimś ukochanym. Bohaterka stoi w obliczu bolesnego wydarzenia, którego po cichu stara się uniknąć, szukając ukojenia w otoczeniu natury. Sytuacja skłania ją do złożenia obietnicy, której nie będzie w stanie dotrzymać. Poetycki film o dorastaniu, który daje wgląd w doznania zmysłowe młodej dziewczyny.

treści wrażliwe: śmierć bliskiej osoby, żałoba

REZERWACJA BILETÓW DLA GRUP: http://2022.alekino.com/formularz-rezerwacji/

KONKURS

Rozmowa z Louką Hoogendiijk, reżyserką filmu

Louka Hoogendijk

Filmowiec i artystka plastyk. Ukończyła Holenderską Akademię Filmową (produkcja filmowa). Po studiach pracowała w Holandii i USA jako scenografka i asystentka reżysera przy wielu filmach i dokumentach. Obecnie skupia się na swojej karierze reżyserskiej – „Noor” jest jej krótkometrażowym debiutem.

Filmoznawca poleca

We władzy ojca. Filmy krótkometrażowe
W tym zestawie znajdziemy pięć filmów, jedną animację i cztery aktorskie fabuły. Jeśli szukać dla nich wspólnego mianownika, to jest nim relacja: dziecko/nastolatek – rodzic/dorosły, często wyrażana poprzez nieobecność lub trudność w relacji z bliskim dorosłym, najczęściej z ojcem.
Czarno-biała fabuła holenderska „Noor” (reż. Louka Hoogendijk) to małe arcydzieło, w którym o śmierci, stracie i żałobie opowiada się głównie obrazem. Tytułowa bohaterka filmu styka się ze śmiercią bliskiej, starszej osoby, obserwując reakcje innych oraz szukając w sobie i przyrodzie własnej ekspresji, pozwalającej wyrazić jej własne uczucia. Na szczęście rodzina umożliwia dziewczynie choć trochę oswoić się z tą sytuacją, zaś reżyserka filmu mądrze ogranicza sferę werbalną do minimum.

Jacek Nowakowski