Relacje

Podsumowanie Ale Kino! Industry /Education Pro

Relacja i materiały ze spotkań i warsztatów, które odbywały się w dniach  5–7 października podczas Ale Kino! Industry/Education Pro.

W dniach 5–7 października gościliśmy przedstawicieli branży filmowej, nauczycieli oraz edukatorów podczas Ale Kino! Industry/Education Pro. Dziękujemy serdecznie wszystkim prelegentom oraz uczestnikom za aktywny udział w spotkaniach, wykładach, za rozmowy, wspólnie spędzony czas i zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem wydarzeń.

MOC OBRAZU

W programie pierwszego dnia znalazły się trzy wystąpienia skupione wokół tematu „Moc obrazu”. Swoją refleksją i wiedzą, dotyczącymi tego zagadnienia, podzieli się: dr Adam Domalewski, z Instytutu Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, dr Łukasz Zaremba z Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz operator filmowy i reżyser filmów dokumentalnych Petro Aleksowski.

 

SOLIDARNI Z UKRAINĄ

Dzień następny rozpoczął się sesją „Solidarni z Ukrainą”, w ramach której wykład o kinematografii ukraińskiej wygłosił dr Miłosz Stelmach z Instytutu Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. O Children’s Ukrainian International Film Festival KIDS MOVIE FEST w Kijowie opowiedziała reżyserka i prezydentka Svetlana Pohasiy. Podczas połączenia online z Charkowem uczestników sesji pozdrowił dyrektor Volodymyr Diagilev, który opowiedział o International Children’s Media Festival.

 

Zapraszamy do przeczytania artykułu dr Miłosza Stelmacha, zatytułowanego „Kronika oporu. Niezbędnik ukraińskiego kina”, który przybliża historię i zarysowuje charakterystykę współczesnej kinematografii ukraińskiej. Artykuł ukazał się w „Ekranach” (4(60)/2021):

http://ekrany.org.pl/kino_wspolczesne/kronika-oporu-niezbednik-ukrainskiego-kina/

Obszerniejsze materiały na ten temat znajdują się w numerze 1/2022 „Ekranów”: https://sklep.ekrany.org.pl/produkt/ekrany-61-1-2022/

 Zachęcamy również do odwiedzenia stron Children’s Ukrainian International Film Festival KIDS MOVIE FEST oraz International Children’s Media Festival, na których można zapoznać się z wydarzeniami i działaniami edukacyjnymi realizowanymi przez te festiwale w przeszłości i obecnie w niezwykle trudnych warunkach wojny toczącej się w Ukrainie:

 Zwieńczeniem sesji „Solidarni z Ukrainą” był warsztat „Filmy na smartfonach” prowadzony przez Svetlanę Pohasiy. Uczestnicy zrealizowali krótką etiudę filmową zatytułowaną „Romeo i Julia”: https://www.youtube.com/watch?v=O5yUBVd_e5c

Svitlana Pohasiy opowiedziała także o swoich wrażeniach z pobytu w Poznaniu i na Festiwalu w reportażu:

https://www.youtube.com/watch?v=IsdgxRSlz5A

Przygotowała również scenariusz warsztatu „Mój dzień”, który można wykorzystać w działaniach filmowych z młodymi ludźmi. Warsztat inspirowany jest projektem zrealizowanym po wybuchu wojny w Ukrainie z młodzieżą, która zmuszona była opuścić swoje domy, swój kraj i jest rozproszona po całym świecie. Prezentujemy cztery wybrane filmy ukraińskich nastolatków:

https://drive.google.com/drive/folders/1b8eBEo1594tghfse3-vkqadrWThL_NAR?fbclid=IwAR0DY-we3fbp94tCwiB9zN2dxPIV9Sxo3xBB21oAVQ7T4Zaey_9Sn76yoKM

oraz scenariusz warsztatu (pobierz) i zachęcamy do zainspirowania się tymi materiałami.

 

WARSZTATY

W piątek, 7 października, odbyły się dwa warsztaty: „Kino młodego widza: jak obudzić u dzieci refleksję?” – prowadzony przez Annę Bławut-Mazurkiewicz (producentkę, wykładowczynię w Szkole Filmowej w Łodzi i w Szkole Wajdy w Warszawie) i Jacka Piotra Bławuta, (scenarzystę, reżysera, wykładowcę w Szkole Filmowej w Łodzi) oraz „»Kinotki« – tu pracuje wyobraźnia” – prowadzony przez dr Małgorzatę Cekierę (kierowniczkę Kina Kosmos w Katowicach). Podczas tego drugiego warsztatu uczestnicy stworzyli projekty zadań filmowych, które zostały opracowane merytorycznie przez dr Małgorzatę Cekierę oraz graficznie przez Barbarę Łyko-Grudzińską w postaci materiałów edukacyjnych do wykorzystania na lekcjach szkolnych (pobierz). Zachęcamy do wykorzystania tych materiałów podczas zajęć.

 

NOWE POLSKIE FILMY NA HORYZONCIE

– prezentacja i debata o projektach filmowych, będących we wczesnej fazie rozwoju, przede wszystkim w aspekcie ich zawartości edukacyjnej i wychowawczej

Filmowcy spotkali się z edukatorami,  aby rozmawiać o swoich projektach filmowych, poznać opinię pedagogów  na ich temat. Ważną rolę odgrywał fakt, że nauczyciele zawodowo znajdują się bardzo blisko dzieci i dobrze rozumieją ich potrzeby, preferencje i wybory.

Swoje koncepcje zaprezentowali: producent Wojciech Stuchlik, projekt „Tosia”; producentka Natalia Łodygowska oraz reżyser Krzysztof Komander, projekt „Ostatnia róża na ziemi”; współautorka Dominika Krysiewicz oraz producent nadzorujący Grzegorz Skorupski, projekt „Rwanda”. Po prezentacjach przeprowadzono sesje dyskusyjne w trzech grupach, a następnie dokonano prezentacji ich efektów na wspólnym spotkaniu wszystkich uczestników.

EDUCATIONAL THEMES IN THE ACTIVITIES OF FILM ORGANIZATIONS: EFCA AND CIFEJ

- prezentacja filmowych działań edukacyjnych prowadzonych pod egidą Europejskiego Stowarzyszenia Filmu dla Dzieci ECFA oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Filmu dla Dzieci CIFEJ

Prezydent CIFEJ, a zarazem dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży SIFFCY – Smile w New Delhi, przedstawił całoroczny program SIFFCY@SCHOOLS. Formula 5E. Obejmuje on działania mające na celu angażowanie, zachęcanie, edukowanie i bawienie młodych umysłów, a także zapewnianie im wsparcia do rozwoju poprzez film i związane z nim aktywności.

Marjo Kovanen, senior ekspert w Koulukino – Stowarzyszeniu Kina Szkolnego w Finlandii oraz Elisa Giovannelli, kierowniczka „Schermi e Lavagne” (Departamentu Edukacji „Ekrany i tablice”) w Cineteca di Bologna, przedstawicielki Zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Filmu dla Dzieci ECFA zaprezentowały Workshop Warehouse, nowe wydarzenie organizowane przez ECFA, które po raz pierwszy odbędzie się w 2023 roku we współpracy z Cineteca di Bologna. Zważywszy na zapotrzebowanie na praktyczne warsztaty, ECFA robi kolejny krok w rozpowszechnianiu inicjatyw w dziedzinie umiejętności korzystania z mediów. Celem jest zapewnienie edukatorom medialnym platformy do udziału w warsztatach oferowanych przez innych, do wymiany pomysłów i najlepszych praktyk dla aktywnej edukacji medialnej i zachęcania do międzynarodowej wymiany, również w postaci warsztatów wyjazdowych.

 

POWRÓT DO KIN! EUROPEJSKIE FESTIWALE FILMOWE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY W POSTPANDEMICZNYM 2022 ROKU

– spotkanie, które odbyło się pod auspicjami Europejskiego Stowarzyszenia Filmów Dziecięcych ECFA, w Internecie, online, 1 grudnia 2022

Lata 2020 i 2021 ze względu na pandemię były dla festiwali filmowych niezwykle trudne. Wiele z nich zostało zmuszonych do przeniesienia się w całości lub w części do Internetu. Dotychczasowe umiejętności i doświadczenia organizatorów  okazały się po części niewystarczające dla działania w sieci, wielu rzeczy należało uczyć się od podstaw.

W 2022 roku ryzyko Covid-19 zmalało na tyle, że wrócono w dużej mierze do normalności sprzed pandemii. Dla większości oznaczało to długo wyczekiwany powrót do kin. Ale czy wszystko odbyło się w nich po staremu? Na to pytanie odpowiadali dyrektorzy ważnych europejskich festiwali. Dyskutowano między innymi o tym, jak doświadczenia czasu pandemii wpłynęły na organizację wydarzeń filmowych w 2022 roku. Czy publiczność wróciła w pełni do kin, a jeżeli nie, to jak ją do tego zachęcić? Jaka przyszłość czeka przedsięwzięcia o charakterze hybrydowym, których tak wiele przeprowadzono w okresie pandemii?

Podczas spotkania swoje refleksje prezentowali: Iris Verhoeven, JEF – Europees Jeugdfilmfestival Vlaanderen, Belgia; Marion Røst Heimlund Kristiansand International Children's Film Festival (KICFF) Norwegia; Markéta Pášmová, Zlín Film Festival, Czechy; Maciej Jakubczyk Kino Dzieci, Polska; Marta Jodko, Festiwal Ale Kino! Polska; Michael Harbauer, Schlingel – International Film Festival for Children and Young Audience, Niemcy, Heleen Rouw, Cinekid - International Film, Television and New Media Festival for Children and Young People, Holandia; Hilde Steenssens, Filem'On – Brussels Children's Film Festival Belgia; Mike Tait, Discovery Film Festival – Scotland's International Film Festival for Young Audiences, Szkocja, Mika Anttolainen, Oulu International Children's Film Festival, Finlandia; Pantelis Panteloglou, Olympia International Film Festival for Children and Young People, Grecja. Głos zabrało także kilkoro obserwatorów spotkania. Podsumowania dokonała Margret Albers, prezydent ECFA

Raport z wydarzenia zostanie opublikowany w styczniu na stronie www.alekino.com.

Zapraszamy również do przeczytania relacji z Ale Kino! Industry / Education Pro opublikowanej w Miesięczniku Pedagogicznym “Dialogi”, którą opracowała jedna z uczestniczek, pani Agnieszka Czachorowska ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Szczecinie:

https://pe.szczecin.pl/files/19742FF1F8864E61B7FF8EA35F2439B5/dialogi_11_2022.pdf

Fot. z 5-6 października, M. Zakrzewski i Malwina Łubieńska