Dr. Bird's Advice for Sad Poets

Porady doktora Ptaka dla smutnych poetów

od 15 lat
USA
2021
109’

angielski, napisy pl

Seanse
02.10 18:00 W kinie Multikino sala 3
05.10 19:30 W kinie Multikino sala 3

James jest depresyjnym nastolatkiem, który uwielbia poezję. O swoich lękach i fobiach rozmawia z wyimaginowanym psychiatrą, doktorem Ptakiem.
Jedocześnie próbuje rozwiązać zagadkę tajemniczego zniknięcia starszej siostry.

To niezwykle oryginalny obraz skomplikowanego świata nastolatka, gdzie trudne relacje z rodzicami i rówieśnikami pokazane są w zabawny i mądry sposób.

treści wrażliwe: depresja, toksyczna rodzina

REZERWACJA BILETÓW DLA GRUP: http://2022.alekino.com/formularz-rezerwacji/

KONKURS

Yaniv Raz

Scenarzysta i reżyser. Wyreżyserował wielokrotnie nagradzany film krótkometrażowy „Things Fall Apart”, który miał premierę na MFF w Wenecji i został uznany za najlepszy film krótkometrażowy na Londyńskim Festiwalu Filmowym. Sprzedał wiele scenariuszy i programów telewizyjnych m.in. do Netfliksa czy wytwórni Universal, Sony, Fox i Warner Brothers. Pracował jako scenarzysta dla Cirque du Soleil, Jerry’ego Bruckheimera i Valhalla Entertainment.

Trailer

Filmoznawca poleca

„Porady doktora Ptaka dla smutnych poetów”, reż. Yaniv Raz (Stany Zjednoczone 2021). Drugi film pełnometrażowy w dorobku młodego twórcy z USA i zarazem rozwinięcie do długiej formy jego własnej, identycznie zatytułowanej krótkometrażówki z 2016 r. Historia 16-latka z problemami mentalnymi, które rozwiązuje przy pomocy wyimaginowanego gołębia i jego życiowych rad, to właściwie samograj indie cinema. Opowieść o lęku, depresji, fantazji kierującej a to na manowce, a to pomagającej znosić ciosy ze strony otoczenia (szkoła, rodzina) ma jednak oryginalny styl, czerpiący zarówno z kina obyczajowego, jak i fantasy. Rozpięty estetycznie i fabularnie pomiędzy genialnym „Charliem” (2012) Stephena Chbosky’ego a „Kochankami z księżyca” (2012) Wesa Andersona, utwór Raza jest jednak dziełem samodzielnym. Wykpiony i jednocześnie aprobowany freudyzm, jaki oglądamy na ekranie, tak bliski amerykańskiej (pop)kulturze, staje się ostatecznie tłem dla mądrej i zabawnej opowieści o uleczeniu i akceptacji.

Jacek Nowakowski