Libertad

Wolność

od 15 lat
Hiszpania
2021
104’

hiszpański, napisy pl

Seanse
04.10 19:30 W kinie Multikino sala 3

Nora, nastoletnia dziewczyna z bogatej rodziny, spędza lato z rodzicami i siostrą w willi ciężko chorej babci. Lekko znudzona i niezadowolona z tej sytuacji poznaje nieco starszą Libertad, córkę pomocy domowej. Nowa koleżanka wprowadza ją w zupełnie nowy  świat. Fascynacja jest zabarwiona odcieniem erotyki budzącej się w głównej bohaterce. Różnice klasowe, których Nora nie jest do końca świadoma, rzutują na ich relację.

Film miał swoją światową premierę na Festiwalu Filmowym w Cannes.

treści wrażliwe: nierówności klasowe

REZERWACJA BILETÓW DLA GRUP: http://2022.alekino.com/formularz-rezerwacji/

KONKURS

Clara Roquet

Rozpoczęła karierę jako współautorka nagradzanego filmu „10 000 km” u boku reżysera Carlosa Marquesa-Marceta. Jej debiut krótkometrażowy, „El Adiós” (2015), był nominowany do EFA i zdobył nagrodę BAFTA Student Film Awards. Jest uznaną scenarzystką w Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej. Jej drugi film krótkometrażowy, „Good Girls” (2017), zdobył wiele nagród. „Libertad” jest jej pierwszym fabularnym filmem pełnometrażowym.

Trailer

Filmoznawca poleca

„Wolność”, reż. Clara Roquet (Hiszpania, Belgia, 2021). Pełnometrażowy debiut katalońskiej reżyserki, na której twórczość zwraca uwagę widzów nie tylko w Hiszpanii, ale i w całej Europie. Aktywna od kilku lat jako scenarzystka (m.in. znane także polskiemu widzowi filmy różnych twórców, choćby „10 000 km”, 2014; „Dni, które nadejdą”, 2019; „Costa Brava, Lebanon”, 2021), w „Libertad” skupia się na bliskich jej od dawna tematach, takich jak relacje społeczne rodzinne, międzypokoleniowe, odmienność osobowa i psychologiczna. Tytuł to zarówno imię piętnastoletniej bohaterki, jak i synonim nowości, które wnosi ona w życie rówieśniczki. Różnice w wychowaniu, statusie społecznym, stosunku do płci przeciwnej i własnej, w tym zwłaszcza do ciała, wyznaczają nowy, nieoczekiwany horyzont zmian, jakie są udziałem wprowadzanej w dorosłe życie nowej przyjaciółki. Roquet prezentuje to wszystko bardzo subtelnie, z perspektywy female gaze, dzięki czemu jej film wpisuje się mocno w pewien trend w nowym kinie hiszpańskim, którego innym przykładem będą znane z naszego festiwalu równie udane „Uczennice” (2020) Pilar Palomero.

Jacek Nowakowski