Comedy Queen

Comedy Queen

od 13 lat
Szwecja
2022
93’

szwedzki, polski dubbing, Polski Język Migowy

Seanse
02.12 08:00 Online Sala online 04

Porywająca historia 13-letniej Sashy, która mimo przeogromnego smutku nie daje sobie przyzwolenia na płacz. Po śmierci mamy postanawia zostać stand-uperką, chcąc przywrócić uśmiech na twarzach innych – szczególnie swojego taty. Świetnie zagrany, poruszający do głębi triumf skandynawskiego kina dla młodego widza.

Film otrzymał Kryształowego Niedźwiedzia za najlepszy film dla dzieci na festiwalu Berlinale oraz nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej.

treści wrażliwe: śmierć bliskiej osoby, żałoba, depresja

Film można oglądać w g. 8.00 - 22.00.

*Film z tłumaczeniem na Polski Język Migowy*

Grupy szkolne i przedszkolne zapraszamy do rezerwacji dostępów poprzez Formularz rezerwacji.

KONKURS

Rozmowa z Sigrid Johnson, odtwórczynią głównej roli w filmie

Sanna Lenken

Studiowała w Dramatiska Institutet w Sztokholmie, a także w European Film College w Danii. Po kilku udanych filmach krótkometrażowych, takich jak „Eating Lunch”, i serialu „Double Life” zadebiutowała w 2015 r. filmem pełnometrażowym „Moja chuda siostra”, za który otrzymała Kryształowego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, a także Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Göteborgu.
Jej najnowsze produkcje to popularny serial „Tunna blå linjen” powstały dla stacji SVT oraz serial „Thunder in My Heart” dla platformy Viaplay.

Trailer

Filmoznawca poleca

„Comedy Queen”, reż. Sanna Lenken (Szwecja, 2022). Drugi pełnometrażowy film szwedzkiej reżyserki, autorki docenionego, także na naszym festiwalu, debiutu „Moja chuda siostra” (2015) i współautorki wielkiego hitu – skandynawskiego serialu kryminalnego „Tunna blå linjen” (2021–2022). W najnowszym filmie Lenken eksploruje ponownie świat nastolatek, w tym przypadku tytułowa bohaterka chce zostać stand-uperką. Jednak nie o bycie gwiazdą sceny czy ekranu tu chodzi, lecz o sposób na przepracowanie traumy po samobójczej śmierci rodzica. Wydaje się, że w życiu młodej osoby nic tragiczniejszego nie może się wydarzyć – kiedy jeden z domowych drogowskazów na przyszłość ulega samounicestwieniu. Zasługą reżyserki jest nie tylko subtelne i wrażliwe podejście do tego zdarzenia, ale także ukazanie niecodziennego sposobu na wyzwolenie się z jego skutków. Ostatecznie Lenken uzmysławia nam – choć nie jest to nowe odkrycie – że sztuka ma niezwykle wyzwalającą i budującą moc, z której niemal w każdej sytuacji można skorzystać.

Jacek Nowakowski