Misaki no Mayoiga

Magiczny dom na przylądku

od 13 lat
Japonia
2021
105’

japoński, napisy pl

Seanse
01.10 16:00 W kinie Multikino sala 2
02.10 12:00 W kinie Multikino sala 2

17-letnia Yui i 8-letnia Hiyori, samotne i zagubione po wielkim kataklizmie, trafiają pod opiekę tajemniczej staruszki Kiwy. Oferuje im ona schronienie i opiekę w starym domu położonym daleko od miasteczka, nad morzem. Wkrótce w tym niezwykłym miejscu pojawiają się kolejni niesamowici goście. To ciepła opowieść o nowych początkach i wychodzeniu z żałoby zarówno osobistej, jak i całej społeczności.

Film miał swoją światową premierę w konkursie Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy.

treści wrażliwe: żałoba, brak rodziców, przemoc psychiczna

REZERWACJA BILETÓW DLA GRUP: http://2022.alekino.com/formularz-rezerwacji/

Panorama młodych

Shinya Kawatsura

Jako reżyser animacji ma na koncie liczne produkcje, w tym seriale, krótkie i długie metraże. Związany był ze studiem Silver Link, a także Bee Train. Jego najnowszy film był prezentowany na Festiwalu Filmowym w Annecy.

Trailer

Filmoznawca poleca

The House of the Lost on the Cape“, reż. Shinya Kawatsura (Japonia, 2021). Nowy film w dorobku doświadczonego japońskiego twórcy, skupiającego się dotąd raczej na formie telewizyjnej anime. W pełnym metrażu przedstawia historię mającą swe źródło w wydarzeniach z 2011 roku, kiedy trzęsienie ziemi i fale tsunami pochłonęły w Japonii tysiące istnień. Ale obraz ten nie jest tylko dramatem obyczajowym, lecz także utworem fantasy, odwołującym się do wierzeń, tradycji i religii tego kraju, w tym istnienia domów, w których pobyt pozwala odbudować siły psychiczne i życiowe poprzez otwarcie się na wymiar metafizyczny czy wręcz magiczny. Dzieło Kawatsury można czytać intertekstualnie – będą w nim widoczne echa „Jasia i Małgosi”, „Opowieści z Narnii” i oczywiście filmów Hayao Miyazakiego, a także twórczości Diany Wynne Jones, z której ten ostatni czerpał. Nad tym artystycznym powinowactwem góruje jednak prawdziwie humanistyczne przesłanie filmu.

Jacek Nowakowski