Recenzja

Okiem Młodego Krytyka: "Yuni" i "Sami, Joe i Ja"

Cykl Okiem Młodego Krytyka dedykujemy grupie młodych ludzi od lat związanych z Festiwalem Ale Kino! Poznali nas, gdy jeszcze jako przedszkolaki przychodzili na seanse najlepszych bajek; zostali z nami, choć są już pilnymi licealistami lub zupełnie dorosłymi studentami.  Z przyjemnością oddajemy im przestrzeń naszej strony internetowej i wczytujemy się w ich opinie na temat filmów 39. edycji Ale Kino!

Codzienne realia indonezyjskich dziewczyn wchodzących w dorosłość. „Yuni” to historia niespełna siedemnastolatki, która otrzymuje dwie propozycje małżeństwa. Nastolatka ma prawo odrzucić zaloty mężczyzn jednak czuje się w pewien sposób zobligowana wyjść za mąż, aby nie zawieść bliskich. 

Yuni prócz dwóch jawnych wielbicieli posiada również jednego bardziej skrytego. Yoga to młodszy od głównej bohaterki chłopak, niezwykle nieśmiały i zauroczony w dziewczynie. Między dwójką dochodzi do zbliżenia jednak ich relacja nie jest stabilna. Jednak z początku nastolatka widzi w Yodze jedynie znajomego a jej uwaga skupia się na nauczycielu poezji Panu Damarze. To właśnie on, był jednym z mężczyzn który zaproponował siedemnastolatce małżeństwo. Ostatecznie dziewczyna zgadza się wyjść za Damara jednak w ostatniej chwili zostawia list mu oraz Yodze i znika. 

Opowieść Yuni, przedstawia realne mechanizmy funkcjonujące w indonezji oraz problemy z jakimi zmagać się muszą nastolatki. W filmie poruszony jest wątek braku edukacji seksualnej, małżeństwa w młodym wieku, konsekwencji rozwodu oraz wymagań dotyczących kontynuacji edukacji policealnej.. 

Poruszająca historia o dojrzewaniu i poszukiwaniu siebie, której towarzyszy świetna ścieżka dźwiękowa i przepiękne zdjęcia. Oprawa opowieści dodaje powagi ale i harmonijnego wydźwięku tej fascynującej produkcji. 

 

Szwajcarska produkcja przedstawiająca wspólne przygody jak i przeżycia każdej z nastolatek po ukończeniu liceum. „Sami, Joe i Ja” to historia o pięknej przyjaźni trwająca od najmłodszych lat życia. 

Gdy przyjaciółki kończą liceum, przygotowane są na najlepsze, pełne rozrywki wakacje, jednak nie spodziewają się, że nic nie pójdzie po ich myśli. 

Jocelyn po ukończeniu szkoły z powodzeniem szuka pracy, aby wesprzeć finansowo matkę. Kobieta była wiecznie zapracowana, przez co ciężko było jej  znaleźć czas nie tylko dla Joe ale i dla dwójki młodszego rodzeństwa. Gdy nastolatka rozpoczyna pracę, w tej samej firmie co jej matka, wszystko zdaje się być w porządku. Jednakże gdy Jocelyn postanawia zastąpić koleżankę matki na jej zmianie, pada ofiarą gwałtu, którego dopuszcza się pracodawca. Mężczyzna grozi dziewczynie zwolnieniem jej matki z pracy, co jak później się dowiadujemy groziłoby wyjazdem rodziny z kraju. 

Samira nie radzi sobie w domu. Jej ojciec bywa surowy i niesprawiedliwy, matka jest ślepo zapatrzona w mężczyzna a na starszym bracie Sami nie może polegać. Gdy w życiu nastolatki pojawia się Nadi, znajomy brata, życie dziewczyny drastycznie się zmienia. Nastolatka kontaktuje się z grupą, do której należy młody chłopak myśląc, że pomagają oni uchodźcom. Gdy ojciec dowiaduje się o konwersacjach córki odsyła ją do Bośni, do jego matki, jednakże niedługo po przyjeździe dziewczyna znika. 

Leyla wychowuje się bez matki. Mieszka ze starszym ojcem i bratem, którzy bardzo się o nią troszczą. Nastolatka podejmuje się pracy w restauracji, której szef jest niezmiernie surowy. Mimo tego, że dziewczyna świetnie sobie radzi, traci pracę gdy dokonuje wyboru, aby spotkać się z przyjaciółkami podczas godzin pracy.    

Przyjaciółki wspólnie stawiają czoła niepowodzeniom i krzywdom jakich doświadczają podczas wakacji. Historia prawdziwej przyjaźni, pełnej wspaniałych chwil ale i bólu. Przedstawia trudności młodych kobiet, kończących szkole i wchodzących w dorosłe, samodzielne życie. 

Olga Bosak