AKTUALNOŚCI

Jury międzynarodowe - filmy krótkometrażowe

Prezentujemy kolejny skład jurorski (2.) – międzynarodowe jury oceniające krótkie metraże.

 

David Pinheiro Vicente

Jego krótki film dyplomowy „Where the Summer Goes” miał premierę w konkursie Berlinale Shorts, był pokazywany w ponad 40 krajach i miejscach, otrzymał nagrody i wyróżnienia w San Sebastian, Tel Awiwie i Vila do Conde. Jego drugi film, „Baranek Boży” (premiera na festiwalu w Cannes), otrzymał nagrody w Portugalii, Polsce, Włoszech i Hiszpanii. Uznany przez Europejską Akademię Filmową za jednego z 10 obiecujących młodych filmowców, organizacja European Film Promotion zaliczyła go zaś do grona 10 nowych filmowców, których zawodowy rozwój należy obserwować.

 

Marit Weerheijm

W 2016 r. filmem krótkometrażowym „When Grey is a Colour” ukończyła Holenderską Akademię Filmową na wydziale reżyserii filmów fabularnych. Film ten zdobył prestiżową nagrodę Student Academy Award, dwie nagrody jury na TIFF Kids i nagrodę CILECT dla najlepszego filmu dyplomowego na świecie. Z filmem „En Route” (międzynarodowa premiera na Berlinale 2020) z kolei zdobyła Złote Cielę (holenderskiego Oscara) na Holenderskim Festiwalu Filmowym 2019. Jej najnowszy film, „How Light Gets” (2021), był również nominowany do Złotego Cielaka na Holenderskim Festiwalu Filmowym w 2021 r.

Paweł Kleszczewski

Jest twórcą filmów animowanych oraz artystą wizualnym. Pochodzi ze Szczecina. Absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wspólnie z Katarzyną Zimnoch założył Konik Film Studio. Ich filmy były prezentowane na ponad 100 międzynarodowych festiwalach filmowych, gdzie zdobywały nagrody i wyróżnienia. Był rezydencjach artystycznych w Szwecji, Estonii, Niemczech i Irlandii.